Junior DM/Snabbschacks DM seniorer, Alingsås

Resultat från lördagens tävling

80 spelare gjorde upp i de 4 grupperna om DM titeln.
Arrangörsklubben, Alingsås SS segrade i hela tre grupper. I seniorklassen var det topp 4:a från Alingsås!
Uddevalla var starkast i B-junior gruppen och tog alla pallplatser!

Priset till bästa juniorklubb gick till Alingsås SS

1.Alingsås 20 p
2.Uddevalla 16 p
3.Skara  9 p
4.Tanum 8 p
5.SA Mark 6 p
6.Lidköping 5 p
7.Borås /Fristad  2 p
8.Lena skola 0p


Resultat Seniorer

1 Andreasson Ingvar SWE 2379 Alingsås SS 7
2 Björklund Thomas SWE 2099 Alingsås SS 5
3 Wengholm Anders SWE 2213 Alingsås SS 5
4 Wesslén Ulf SWE 1956 Alingsås SS 5
5 Nordlund Jim SWE 2156 Falköpings SS 4,5
6 Menge Matthias GER 2039 Ulricehamns SK 4,5
7 Stolt Hans-Olof SWE 1919 Trollhättan 4,5
8 Toumisto Keijo SWE 1950 Ulricehamns SK 4,5
9 Andersson Christian SWE 1570 Alingsås SS 4
10 Gustavsson Sture SWE 1982 Alingsås SS 4
11 Danielsson Fredrik SWE 2065 Vänersborgs SS 4
12 Olsson Bo SWE 2016 Lidköpings SS 4
13 Lundgren Emanuel SWE 1953 SA Mark 4
14 Olofsson Hans-Erik SWE 1889 SA Mark 4
15 Frisk Anders SWE 1812 SA Mark 4
16 Åhlander Bengt SWE 1903 Alingsås SS 4
17 Persson Petter SWE 1585 Ulricehamns SK 3,5
18 Hansen Jesper SWE 1575 SkaraSS 3,5
19 Strandberg Stefan SWE 0 Falköpings SS 3,5
20 Nikolov Toni SWE 1764 Borås Fristad SK 3
21 Barkman Rolf SWE 1768 Hjo SK 3
22 Klasson Håkan SWE 0 Ulricehamns SK 3
23 Remar Gunnar SWE 0 Ulricehamns SK 3
24 Jörgensen Christian SWE 0 Ulricehamns SK 3
25 Ngyen Danny SWE 0 Borås Fristad SK 2,5
26 Hansen Jonathan SWE 1349 Skara SS 2,5
27 Karlsson Gunnar SWE 1690 Alingsås SS 2
28 Karlsson Kjell SWE 1704 Ulricehamns SK 2
29 Hultgren Niclas SWE 0 SA Fenix 2
30 Novén Halvard SWE 0 Alingsås SS 2
31 Jonasson Andreas SWE 0 Alingsås SS 1,5
32 Frisk Kenneth SWE 0 Vänersborgs SS 0


Resultat A-juniorer

1  Nowén Linus SWE 1434 Alingsås SS 4,5
2  Cederqvist Lucas SWE 1667 Skara SS 3,5
3  Badawi Bana SWE 0 Tanums SS 3,5
4  Badawi Ali SWE 1209 Tanums SS 3,5
5  Rieck Walter SWE 0 Borås Fristad SK 2,5
6  Badawi Ahmed SWE 1321 Tanums SS 2,5
7  Axelsson Leon SWE 0 Skara SS 2
8  Nikolov Filip SWE 0 Borås Fristad SK 2
9  Bahadori Delaram SWE 0 SA Mark 0,5
10 Kvick Viggo SWE 0 Alingsås SS 0,5


Resultat B Juniorer

1. Alvin Sundberg Uddevalla  6 p
2.Ludvig Rosenius  Uddevalla 6 p  ´remi inbördes, sämre buch
3.Liam Sundberg Uddevalla p  5p
4.Mose Jonsson Lidköping 5 p inbördes och sämre buch
5.Albin Holmgren Alingsås 4,5 p
6.Peteris Riskis SA Mark 4,5p
7.Felix Petersson Alingsås 4,5 p  (26)
8.Jakob Östbye Alingsås 4,5  (25,5)
9. Oliver Hanning Alingsås 4,5  (25,5)
10.Erik Johansson Lena skola 4 p (25)
11.Jonathan Segerlind Lena skola 4 p  (23)
12. Noa Grönberg Uddevalla 4 p (22)
13.Erik Olsén Skara  4 p (19)
14.Julius Lindberg Lena skola 3,5 p (29,5)
15. Matilda Segerlind Lena skola 3,5 p (27)
16.Gabriel Nyberg SA Mark 3,5 p  (25)ar20.
17.Wilmer Hugosson 3,5 p Lena skola  (23)
18.Neo Helgesson Lena skola 3,5 (22,5)
19.Hanna Nilsson Lena skola 3,5 p (21,5)
20.Arvid Ragnemalm  Lena skola 3p (26)
21.Julia Jakobsson Nadolski Lena skola 3p (19,5)
22.Carl Lillevars Lena skola 3p  (16,5)
23.Eric Johansson Uddevalla 2,5  (25)
24.Pelle Kvarnström 2,5 p  (21)
25.Linn Bredberg Lena skola 2 p
26.Tom Olausson Skara 2 p
27. William Bogensberger  Lidköping 2 p
28. Axelina Svensson Lena skola 2 p
29.Esmaralda Larsson Lena skola 1,5 p


Resultat C juniorer

  1. Emil Peterson Alingsås 20 p
  2. Kristaps Riskis   18 p  SA Mark
  3. Alma von Oosten 17 p Skara
  4. Benjamin Hagman 17 p  (ej mött varan men sämre buch) Alingsås
  5. Wilmer Holmlund 16 p  Lidköping
  6. Matilda Holmsgren 13p Alingsås
  7. Albin Kahrimanovic 12p Alingsås
  8. Lucas Hederström 11 p  Alingsås
  9. Hannes Johnsson 9 p  Alingsås

Ungdomsledarstipendium

Skara SS Gratulerar Jesper Hansen

till ungdomsledarstipendiet på 10.000:-

Jesper fick stipendiet av Sparbanksstiftelsen Skaraborg,

och kommer använda pengarna till att satsa vidare som ungdomsledare i Skara SS

samt göra satsningar på juniorerna i klubben.

Skara SS erhöll också 5000:- att satsa på ungdomsverksamheten.

Distriktsserien VSF

Nu är Rond 4 färdigspelad i Västergötlands Distriktsserie. Tanums SS är i ensam ledning inför de avslutande två ronderna.

Lottningen för rond 5 finns under resultatrapporteringen!! Spelort meddelas på hemsidan under nästa vecka!

Kontinuerlig resultatuppdatering

Några Bilder från rond 3 och 4

                       

                             

Vara SS Klubbmästerskap

Nu pågår Vara SS klubbmästerskap 2017-18.

Turneringen består av nio startande

Efter fyra ronder är ställningen följande:

Conny Stensson                2,5 p (3 spelade)

Olle Eriksson                     2,0 p (3 spelade)

Tore Ericsson                    2,0 p (3 spelade)

Fredrik Kjellqvist              2,0 p (3 spelade)

Utom tävlan, Skara SS

Per Gustavsson                 1,0 p (3 spelade)

Ingemar Storm                 0,5 p (2 spelade)

Rolf-Åke Karlsson            0,5 p (2 spelade)

Kjell Lundgren                  0,5 p (2 spelade)

Lennart Stenkvist             0,5 p (3 spelade)

Några bilder från gårdagens spel

 

 

 

EFTERLYSNING !!!

Som många kanske vet håller Rolf Svensson Borås/Fristad SK

på med att sammanställa Distriktets Historia i en Jubileumsbok inför vårt 100:års jubilerande 2019!!

Han söker uppgifter om följande:

  • Lidköpings SS blev de första lagmästarna 1920. Det fattas två förnamn i Laguppställningen. P. Anger och S. Carlsson.
  • Skol Lag DM 1994. Där saknas A och B mästarna för mästerskapet samt antalet lag i respektive klass och spelplats.
  • Individuella Junior DM 1957 som var det första mästerskapet. Där saknas ett förnamn på en av deltagarna i Skara SS. L. Simons.
  • Individuella Blixt DM 1983 i Uddevalla. Antal deltagare saknas i tävlingen som vanns av Jukka Hautajärvi, Skövde SS.

Maila uppgifterna till:

rolf304@hotmail.com 

eller

 

Skol SM 2017 Katrineholm

Västergötlands juniorer mötte den svenska eliten i Skol-SM.

Den 6-8 oktober avgjordes Skol Schacks-SM i Katrineholm. I år samarrangerades det Svenska Mästerskapet av Katrineholms Schackklubb och Snabba Löparen Katrineholms Ungdomsschackklubb.

Från Västergötlands Schackförbund deltog elva duktiga juniorer och som en uppmuntran till distriktets juniorer till att delta i Skol-SM bidrog Västergötlands Schackförbund med 500 kr per deltagare. Totalt medverkade 422 ungdomar och arrangemanget genomfördes på ett föredömligt vis.

Bana Badawi, Tanums Schacksällskap. Foto: Lars OA Hedlund, Sveriges Schackförbund.

 

A-juniorernas (17-20 år) resultat:

01) FM Martin Jogstad – Eslövs SK, 2283.

02) FM Felix Tuomainen – SK Rockaden Stockholm, 2175.

03) Gabriel Svorono – SK Rockaden Stockholm, 2047.

19) Petter Persson – Ulricehamns SK.

23) Mohammed Badawi – Tanums SS.

32) Ali Badawi – Tanums SS.

I A-gruppen blev det förhandsfavoriten FM Martin Jogstad som tog hem segern. Martin fick 6,5 poäng på de åtta ronderna, lika många som FM Felix Tuomainen, men med en halv kvalitetspoäng mer.

 

B-juniorernas (15-16 år) resultat:

01) FM Milton Pantzar – SK Team Viking, 2241.

02) CM Baldur Teodor Petersson – SK Team Viking, 2105.

03) Leo Crevatin – SK Rockaden Stockholm, 2073.

35) Bana Badawi – Tanums SS.

I grupp B vann FM Milton Pantzars, han var överlägsen i turneringen och släppte endast en remi.

C-juniorernas (14 år) resultat:

01) Hampus Sörensen – SK Rockaden Stockholm, 2085.

02) Hampus Bensryd – Lunds ASK, 1645.

03) Gabriel Nguyen – Linköpings ASS, 2091.

41) Leon Axelsson – Skara SS.

Hampus Sörensen vann i överlägsen stil C-gruppen, han fick 7,5 poäng på de åtta ronderna och släppte endast en remi i slutronden.

 

D-juniorernas (13 år) resultat:

01) Felix Ytterberg – Kristallens SK, 1905.

02) Gustav Törngren – Örgryte SK, 1795.

03) Philip Sandberg – SK Rockaden Stockholm, 1871.

16) Ahmed Badawi – Tanums SS. 

Grupp D vanns av förhandsfavoriten Felix Ytterberg, han och tvåan Gustav Törngren fick 6,5 poäng, men Felix hade betydligt bättre kvalitetspoängen.

 

E-juniorernas (12 år) resultat:

01) Arvin Rasti – Örgryte SK, 1737.

02) Christopher Jernberg – Västerås SK, 1590.

03) Joar Östlund – Wasa SK, 1717.

Ingen representation från VSF.

Vinnaren i grupp E blev Arvin Rasti, han släppte endast en remi och Arvin vann med en poäng före tvåan Christopher Jernberg.

 

F-juniorernas (11 år) resultat:

01) Hugo Wernberg – Wasa SK, 1821.

02) Melvin Vu – Snabba Löparen, 1678.

03) Axel Falkevall – Trojanska Hästen, 1482.

23) Mose Jonsson – Lidköpings SS.

42) Erik Olsén – Skara SS.

 

I grupp F vann Hugo Wernberg med knapp marginal, Hugo fick 32 poäng av 33 möjliga, men kom endast en poäng före tvåan Melvin Vu.

 

G-juniorernas (10 år) resultat:

01) Edvin Trost – SK Rockaden Stockholm, 2039.

02) Adrian Söderström – Fagerviks SK, 1735.

03) Ludwig Sandhu – Wasa SK, 1614.

47) Noa Grönberg – Uddevalla SS. 

I grupp G vann Edvin Trost, han fick 32 poäng av 33 möjliga.

 

H-juniorernas (9 år) resultat:

01) Sebastian Gerdes – Trojanska Hästen, 1321.

02) Mio Fischer – SS 4 Springare.

03) Viggo Sandulf – Trojanska Hästen.

24) Alma van Oosten – Skara SS. 

Vinnaren av grupp H blev Sebastian Gerdes och denne lyckades med bedriften med att vinna samtliga partier och fick därmed maximala 33 poäng!

 

I-juniorernas (5-8 år) resultat:

01) Matija Sakic – SK Rockaden Stockholm.

02) Sixten Tran – Trojanska Hästen.

03) Oscar Morell – Lunds ASK, 1221.

29) Malte Norberg – Skara SS.

I grupp I, det vill säga den allra yngsta gruppen, vann Matija Sakic på 30 poäng.

 

För mer information:

Resultat Skol-SM.

Katrineholms-Kuriren: Reportage om Skol-SM 2017 (Bana Badawi, Tanums SS).

Tanums juniorer mötte den svenska eliten i Skol-SM.

Författat av Christian Carlsson, Tanums SS.

Domarutbildning i VSF

Under söndagen genomgick 13 st. Schack domare i VSF en fortsättningskurs för Nationella domare.

Tapio Tikkanen var kursledare och lotsade deltagarna genom de nya Schack reglerna från FIDE, som börjar gälla från 1/7 – 2017. Sista delen av kursen ägnades åt digitalklockan och dess funktioner. De som deltog i fortsättningskursen var:

  1. Fredrik Kjellqvist Skara
  2. Patrik Ragnar Skara
  3. Rickard Dahlström Skara
  4. Viljo Koski Lidköping
  5. John Löfgren Lidköping
  6. Margareta Claesson Borås
  7. Eva Johansson Alingsås
  8. Kjell Karlsson Ulricehamn
  9. Keijo Tuomisto Ulricehamn
  10. Jörgen Isacsson Vänersborg
  11. Hans-Olof Stolt Trollhättan
  12. Josef Håkansson Falköping
  13. Ingemar Gustavsson Falköping

Ett stort Tack från VSF till Tapio Tikkanen för en givande dag!

Några Bilder från dagen nedan: