Junior DM/Snabbschacks DM seniorer, Alingsås

Resultat från lördagens tävling

80 spelare gjorde upp i de 4 grupperna om DM titeln.
Arrangörsklubben, Alingsås SS segrade i hela tre grupper. I seniorklassen var det topp 4:a från Alingsås!
Uddevalla var starkast i B-junior gruppen och tog alla pallplatser!

Priset till bästa juniorklubb gick till Alingsås SS

1.Alingsås 20 p
2.Uddevalla 16 p
3.Skara  9 p
4.Tanum 8 p
5.SA Mark 6 p
6.Lidköping 5 p
7.Borås /Fristad  2 p
8.Lena skola 0p


Resultat Seniorer

1 Andreasson Ingvar SWE 2379 Alingsås SS 7
2 Björklund Thomas SWE 2099 Alingsås SS 5
3 Wengholm Anders SWE 2213 Alingsås SS 5
4 Wesslén Ulf SWE 1956 Alingsås SS 5
5 Nordlund Jim SWE 2156 Falköpings SS 4,5
6 Menge Matthias GER 2039 Ulricehamns SK 4,5
7 Stolt Hans-Olof SWE 1919 Trollhättan 4,5
8 Toumisto Keijo SWE 1950 Ulricehamns SK 4,5
9 Andersson Christian SWE 1570 Alingsås SS 4
10 Gustavsson Sture SWE 1982 Alingsås SS 4
11 Danielsson Fredrik SWE 2065 Vänersborgs SS 4
12 Olsson Bo SWE 2016 Lidköpings SS 4
13 Lundgren Emanuel SWE 1953 SA Mark 4
14 Olofsson Hans-Erik SWE 1889 SA Mark 4
15 Frisk Anders SWE 1812 SA Mark 4
16 Åhlander Bengt SWE 1903 Alingsås SS 4
17 Persson Petter SWE 1585 Ulricehamns SK 3,5
18 Hansen Jesper SWE 1575 SkaraSS 3,5
19 Strandberg Stefan SWE 0 Falköpings SS 3,5
20 Nikolov Toni SWE 1764 Borås Fristad SK 3
21 Barkman Rolf SWE 1768 Hjo SK 3
22 Klasson Håkan SWE 0 Ulricehamns SK 3
23 Remar Gunnar SWE 0 Ulricehamns SK 3
24 Jörgensen Christian SWE 0 Ulricehamns SK 3
25 Ngyen Danny SWE 0 Borås Fristad SK 2,5
26 Hansen Jonathan SWE 1349 Skara SS 2,5
27 Karlsson Gunnar SWE 1690 Alingsås SS 2
28 Karlsson Kjell SWE 1704 Ulricehamns SK 2
29 Hultgren Niclas SWE 0 SA Fenix 2
30 Novén Halvard SWE 0 Alingsås SS 2
31 Jonasson Andreas SWE 0 Alingsås SS 1,5
32 Frisk Kenneth SWE 0 Vänersborgs SS 0


Resultat A-juniorer

1  Nowén Linus SWE 1434 Alingsås SS 4,5
2  Cederqvist Lucas SWE 1667 Skara SS 3,5
3  Badawi Bana SWE 0 Tanums SS 3,5
4  Badawi Ali SWE 1209 Tanums SS 3,5
5  Rieck Walter SWE 0 Borås Fristad SK 2,5
6  Badawi Ahmed SWE 1321 Tanums SS 2,5
7  Axelsson Leon SWE 0 Skara SS 2
8  Nikolov Filip SWE 0 Borås Fristad SK 2
9  Bahadori Delaram SWE 0 SA Mark 0,5
10 Kvick Viggo SWE 0 Alingsås SS 0,5


Resultat B Juniorer

1. Alvin Sundberg Uddevalla  6 p
2.Ludvig Rosenius  Uddevalla 6 p  ´remi inbördes, sämre buch
3.Liam Sundberg Uddevalla p  5p
4.Mose Jonsson Lidköping 5 p inbördes och sämre buch
5.Albin Holmgren Alingsås 4,5 p
6.Peteris Riskis SA Mark 4,5p
7.Felix Petersson Alingsås 4,5 p  (26)
8.Jakob Östbye Alingsås 4,5  (25,5)
9. Oliver Hanning Alingsås 4,5  (25,5)
10.Erik Johansson Lena skola 4 p (25)
11.Jonathan Segerlind Lena skola 4 p  (23)
12. Noa Grönberg Uddevalla 4 p (22)
13.Erik Olsén Skara  4 p (19)
14.Julius Lindberg Lena skola 3,5 p (29,5)
15. Matilda Segerlind Lena skola 3,5 p (27)
16.Gabriel Nyberg SA Mark 3,5 p  (25)ar20.
17.Wilmer Hugosson 3,5 p Lena skola  (23)
18.Neo Helgesson Lena skola 3,5 (22,5)
19.Hanna Nilsson Lena skola 3,5 p (21,5)
20.Arvid Ragnemalm  Lena skola 3p (26)
21.Julia Jakobsson Nadolski Lena skola 3p (19,5)
22.Carl Lillevars Lena skola 3p  (16,5)
23.Eric Johansson Uddevalla 2,5  (25)
24.Pelle Kvarnström 2,5 p  (21)
25.Linn Bredberg Lena skola 2 p
26.Tom Olausson Skara 2 p
27. William Bogensberger  Lidköping 2 p
28. Axelina Svensson Lena skola 2 p
29.Esmaralda Larsson Lena skola 1,5 p


Resultat C juniorer

  1. Emil Peterson Alingsås 20 p
  2. Kristaps Riskis   18 p  SA Mark
  3. Alma von Oosten 17 p Skara
  4. Benjamin Hagman 17 p  (ej mött varan men sämre buch) Alingsås
  5. Wilmer Holmlund 16 p  Lidköping
  6. Matilda Holmsgren 13p Alingsås
  7. Albin Kahrimanovic 12p Alingsås
  8. Lucas Hederström 11 p  Alingsås
  9. Hannes Johnsson 9 p  Alingsås

Tanums SS på Chessbase

Hej Schackvänner!

Tanums Schacksällskaps framgångar i VSFs Distriktsserie har nått ChessBase!

Ja, visst är det trevligt med lite internationell tusch och uppmärksamhet! Holger Blauhut är nämligen krönikör på ChessBase och han har skrivit om Tanums Schacksällskap och Västergötlands Schackförbunds Distriktsserie.

För att läsa artikeln tryck på nedanstående länk:

https://de.chessbase.com/post/notizen-aus-der-schwedischen-provinz

Med vänlig hälsning

Christian

Distriktsserien VSF

Nu är Rond 4 färdigspelad i Västergötlands Distriktsserie. Tanums SS är i ensam ledning inför de avslutande två ronderna.

Lottningen för rond 5 finns under resultatrapporteringen!! Spelort meddelas på hemsidan under nästa vecka!

Kontinuerlig resultatuppdatering

Några Bilder från rond 3 och 4

                       

                             

Vara SS Klubbmästerskap

Nu pågår Vara SS klubbmästerskap 2017-18.

Turneringen består av nio startande

Efter fyra ronder är ställningen följande:

Conny Stensson                2,5 p (3 spelade)

Olle Eriksson                     2,0 p (3 spelade)

Tore Ericsson                    2,0 p (3 spelade)

Fredrik Kjellqvist              2,0 p (3 spelade)

Utom tävlan, Skara SS

Per Gustavsson                 1,0 p (3 spelade)

Ingemar Storm                 0,5 p (2 spelade)

Rolf-Åke Karlsson            0,5 p (2 spelade)

Kjell Lundgren                  0,5 p (2 spelade)

Lennart Stenkvist             0,5 p (3 spelade)

Några bilder från gårdagens spel