Veteranträffen Skara 2017

Veteranträffen 2017, som arrangeras av Västergötlands Schackförbund,

spelades även i år på Jula Hotellet i Skara och lockade 22 stycken spelare, som samtidigt med spelet kunde beskåda konstsamlingen i Jula hotellets berömda konstsal.

Tävlingen spelades under 7 ronder och med en populär samt gemensam lunch i halvtid! Efter tävlingen tackade deltagarna arrangören med en varm applåd och framförde önskan om samma arrangemang och spelplats nästa år!!

Segrade gjorde Lars Madebrink, SK Kamraterna, följd av Lars Blomström, Örebro SS, på 2:a platsen och Kjell-Åke Andersson, Karlstad AS, på 3:e platsen.

Viljo Koski blev bäste spelare från Västergötland på en hedrande 4:e plats.

Här följer en utförlig resultatrapportering.

Från vänster, Lars Blomström 2:a, Sture Gustavsson 6:a, Lars Madebrink 1:a, Smail Beslagic 5:a, Kjell-Åke Andersson 3:a och Viljo Koski 4:a.

 

Veteranträffen 14 oktober

Veteranträffen spelas lördag 14 oktober.

Återigen blir det Jula konsthall som tävlingen spelas i.

Inbjudan i pdf.
Veteranträffen i Skara 2017-10-14


Resultat och lottning:


Spellokal:

Konsthallen ,Jula Hotell & Konferens, Vilangatan 4

Speldag:

lördagen 14 oktober 2017. Spelstart 10:30
Personlig anmälan 10:00

Spelform:
7 ronder  med 15 minuters betänketid/ spelare och parti
ELO Registrerad

Startavgift:  250: –
vilket inkluderar fralla vid ankomst, fritt kaffe hela dagen samt lunch.

Betalning: Till Bankgiro 5950-1460 senast 6 oktober
 (Efteranmälningar måste ringa eller mejlas in)

Priser:
1:a 500:-
2:a 300:-
3:a 200:-,
4:a till 6:a 150:-
samt rankingpriser

Anmälan till:
Fredrik Kjellqvist  070-537 89 96
fredrikkjellqvist@outlook.com

Eva Johansson      070-225 57 56
ees.johansson@telia.com

Bilder från 2016 års tävling

Resultat från 2016

Skol SM 2017 Katrineholm

Västergötlands juniorer mötte den svenska eliten i Skol-SM.

Den 6-8 oktober avgjordes Skol Schacks-SM i Katrineholm. I år samarrangerades det Svenska Mästerskapet av Katrineholms Schackklubb och Snabba Löparen Katrineholms Ungdomsschackklubb.

Från Västergötlands Schackförbund deltog elva duktiga juniorer och som en uppmuntran till distriktets juniorer till att delta i Skol-SM bidrog Västergötlands Schackförbund med 500 kr per deltagare. Totalt medverkade 422 ungdomar och arrangemanget genomfördes på ett föredömligt vis.

Bana Badawi, Tanums Schacksällskap. Foto: Lars OA Hedlund, Sveriges Schackförbund.

 

A-juniorernas (17-20 år) resultat:

01) FM Martin Jogstad – Eslövs SK, 2283.

02) FM Felix Tuomainen – SK Rockaden Stockholm, 2175.

03) Gabriel Svorono – SK Rockaden Stockholm, 2047.

19) Petter Persson – Ulricehamns SK.

23) Mohammed Badawi – Tanums SS.

32) Ali Badawi – Tanums SS.

I A-gruppen blev det förhandsfavoriten FM Martin Jogstad som tog hem segern. Martin fick 6,5 poäng på de åtta ronderna, lika många som FM Felix Tuomainen, men med en halv kvalitetspoäng mer.

 

B-juniorernas (15-16 år) resultat:

01) FM Milton Pantzar – SK Team Viking, 2241.

02) CM Baldur Teodor Petersson – SK Team Viking, 2105.

03) Leo Crevatin – SK Rockaden Stockholm, 2073.

35) Bana Badawi – Tanums SS.

I grupp B vann FM Milton Pantzars, han var överlägsen i turneringen och släppte endast en remi.

C-juniorernas (14 år) resultat:

01) Hampus Sörensen – SK Rockaden Stockholm, 2085.

02) Hampus Bensryd – Lunds ASK, 1645.

03) Gabriel Nguyen – Linköpings ASS, 2091.

41) Leon Axelsson – Skara SS.

Hampus Sörensen vann i överlägsen stil C-gruppen, han fick 7,5 poäng på de åtta ronderna och släppte endast en remi i slutronden.

 

D-juniorernas (13 år) resultat:

01) Felix Ytterberg – Kristallens SK, 1905.

02) Gustav Törngren – Örgryte SK, 1795.

03) Philip Sandberg – SK Rockaden Stockholm, 1871.

16) Ahmed Badawi – Tanums SS. 

Grupp D vanns av förhandsfavoriten Felix Ytterberg, han och tvåan Gustav Törngren fick 6,5 poäng, men Felix hade betydligt bättre kvalitetspoängen.

 

E-juniorernas (12 år) resultat:

01) Arvin Rasti – Örgryte SK, 1737.

02) Christopher Jernberg – Västerås SK, 1590.

03) Joar Östlund – Wasa SK, 1717.

Ingen representation från VSF.

Vinnaren i grupp E blev Arvin Rasti, han släppte endast en remi och Arvin vann med en poäng före tvåan Christopher Jernberg.

 

F-juniorernas (11 år) resultat:

01) Hugo Wernberg – Wasa SK, 1821.

02) Melvin Vu – Snabba Löparen, 1678.

03) Axel Falkevall – Trojanska Hästen, 1482.

23) Mose Jonsson – Lidköpings SS.

42) Erik Olsén – Skara SS.

 

I grupp F vann Hugo Wernberg med knapp marginal, Hugo fick 32 poäng av 33 möjliga, men kom endast en poäng före tvåan Melvin Vu.

 

G-juniorernas (10 år) resultat:

01) Edvin Trost – SK Rockaden Stockholm, 2039.

02) Adrian Söderström – Fagerviks SK, 1735.

03) Ludwig Sandhu – Wasa SK, 1614.

47) Noa Grönberg – Uddevalla SS. 

I grupp G vann Edvin Trost, han fick 32 poäng av 33 möjliga.

 

H-juniorernas (9 år) resultat:

01) Sebastian Gerdes – Trojanska Hästen, 1321.

02) Mio Fischer – SS 4 Springare.

03) Viggo Sandulf – Trojanska Hästen.

24) Alma van Oosten – Skara SS. 

Vinnaren av grupp H blev Sebastian Gerdes och denne lyckades med bedriften med att vinna samtliga partier och fick därmed maximala 33 poäng!

 

I-juniorernas (5-8 år) resultat:

01) Matija Sakic – SK Rockaden Stockholm.

02) Sixten Tran – Trojanska Hästen.

03) Oscar Morell – Lunds ASK, 1221.

29) Malte Norberg – Skara SS.

I grupp I, det vill säga den allra yngsta gruppen, vann Matija Sakic på 30 poäng.

 

För mer information:

Resultat Skol-SM.

Katrineholms-Kuriren: Reportage om Skol-SM 2017 (Bana Badawi, Tanums SS).

Tanums juniorer mötte den svenska eliten i Skol-SM.

Författat av Christian Carlsson, Tanums SS.

Distriktsserien Lottning rond 1

Tre spelorter för rond 1+2 som spelas lördag 28/10

I Kinna spelar SA Mark,Ulricehamn SK, Borås Fristads SK lag I , Borås Fristads SK lag I  , Alingsås III och Vara SK

I Hova spelar Hova SK, Skara SS III, Skara SS IV, Falköpings SS

I Tanum spelar , Tanums SS I, Tanums SS II, Uddevalla SS och Vänersborgs SK


Rond 1

Kinna

Borås Fristads SK I- Borås Fristad SK II
Vara SK- Alingsås III
SA Mark- Ulricehamns SK

Hova

Skara SS III- Skara SS IV
Falköpings SS-Hova SK

Tanum

Tanums SS I- Tanums SS II
Uddevalla SS -Vänersborgs SS


Återkommer med adress till spellokalerna, när jag fått det från arrangerande klubbarna

inbjudan Distriktserie 2017-2018

Intresserade arrangörer för rond 3+4 och 5+6 hör av sig till Tävlingskommittén
(alla 14 lag på samma ort)